|

استفتای توماس پیکتی، اقتصاددان فرانسوی، از آیت الله نوری همدانی درباره احکام شرعی ربا

در پی انتشار گسترده فتوای آیت الله العظمی نوری همدانی، مرجع عالیقدر شیعه، در مطبوعات فرانسوی که در بخش فارسی رادیو فرانسه هم بازتاب داشت؛ توماس پیکتی، اقتصاددان فرانسوی، با بیان اینکه دانشمندان اسلامی برای همه مشکلات بشری راه حل هایی دارند، طی تماسی با دفتر معظم اله خواستار توضیحات بیشتر درباره حکم صادره شد.

در حکم فوق الذکر آیت الله العظمی نوری همدانی یک درهم ربا را معادل ۷۰ بار زنا با مادر در خانۀ کعبه معلوم کرده بود، که چون در بانک های ایران رایج است، متناوبا با مادر بانک ها در خانه کعبه اتفاق می فتد.

به گزارش فارس نیوز از دفتر معظم اله، پیکتی خواستار جایگزینسازی مفهوم ربا در دوران صدر اسلام با مفهوم اقتصادی نوین آن شده بود. از آنجایی که در اقتصاد نوین به جای ربا از وک (WACC) به عنوان میانگین هزینه سرمایه و در سیستم CAPM هزینه سرمایه از طریق فرمول زیر محاسبه می شود، پیکتی خواستار تعیین اندازه دقیق مادر هر بخش بر پایه خانه کعبه شده بود:

Risk-free rate + (Company’s Beta x Risk Premium)

در فرمول مدرن ربا، میزان پایه ربا بر پایه مبلغ بازدهی سرمایه بدون هیچ ریسک است؛ به تصحیح دفتر معظم اله، ایشان باور دارند این مبلغ همان است که وی آن را هفتاد بار زنا با مادر در خانه کعبه تعیین کرده. اما از آنجا که عوامل دیگری هم در اندازه گیری فرمول فوق تعیین کننده است فلذا تعداد زنا همان هفتاد بار است؛ اما میزان کل ربا در اقتصاد مدرن در حکم زنا با خاله و دایی و عمه به علاوه مادر در همان خانه کعبه است.

بتای یک شرکت یا ضریب ریسک پذیری یک شرکت عددی کمتر یا بیشتر از یک است که میزان ربا را معلوم می کند. عدد یک برابر با بتای بازار است بنابر این بتا معلوم می کند که یک شرکتی که استقراض کرده و ربا داده با چه شدتی با مادر خود در خانه کعبه زنا کرده است. اگر این عدد کمتر از یک باشد شدت این زنا کمتر از اندازه استاندارد است و اگر بیشتر از یک باشد بیش از استاندارد زنا در قوانین اسلامی است.

مبلغ ریسک پریمیوم (Risk Premium) که بتا در آن ضرب می گردد بر پایه نرخ بازار است که میزان زنا در کل جامعه اسلامی در خانه کعبه را نمایش می دهد.

همچنین به گزارش فارس نیوز، معظم اله با بیان اینکه اسلام مذهب علم است و همه چیز در اسلام قاعده مند است، از پیکتی برای پذیرش آیین حقه اسلام دعوت بعمل آوردند که هنوز از پاسخ وی در این زمینه آگاهی نداریم.

URL کوتاه: https://www.farcenews.com/?p=287

نویسنده در تاریخ 07 آوریل 2017. در زیر مجموعه اقتصاد مقاومتی, اندیشمندان اسلامی, بین المللی, پاسخگویی مسایل شرعی, علوم اسلامی, عمومی. شما می توانید تمام پاسخ ها به این پست را دنبال کنید از طریق RSS 2.0. شما می توانید نطر ارسال کنید

1 نظر برای “استفتای توماس پیکتی، اقتصاددان فرانسوی، از آیت الله نوری همدانی درباره احکام شرعی ربا”

  1. خیلی عالی بود.

ارسال پاسخ

آخرین نظرات

  • احسان: سلام دوستان، من هم مثل همه مسلمونا که چه عرض کنم همه آآآدم ها که بویی از ادمیت بردن به حرفای این آقا تعجب کردم...
  • علی: چرا ما ملت با هر حرف و ایده ای مخالفت میکتیم؟ اقای نبویان حتما از من بهتر اسلام را میشناسند پس باید گفته های...
  • محمد حسین: البته ادعای این يارو درباره دوران صفویه از اساس بی اعتبار و نامستند است. موقعیت حکومت ایران که دارای...
  • مهدی: آقای نبویان، شما نظر رهبر رو پرسیدی که شیعه رو وحشی میدونی و حکم میدی؟مطمئن باش امثال تو باعث بی آبرویی و...
  • اشرف: بیا منو بخور.