|

رئیس جمهور: کاهش شدید نرخ ارز/ بمب ارزی دولت در راه است

به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز رییس جمهوری اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین روحانی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره بالا رفتن نرخ ارز وعده داد که بزودی نرخ ارز نزولی و چه بسا سقوطی خواهد شد:

«برخی می گویند نرخ ارز باید واقعی شود؛ من هم حرفی ندارم که نرخ ارز واقعی شود. وقتی کشور ذخایر عظیم ارزی دارد باید نرخ ارز را واقعی کنیم و ارزش پول ملی را افزیش دهیم به همین جهت ما عدد ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان را برای هر دلار آمریکا ظرف ماههای آینده پیش بینی می کنیم.»

رئیس جمهور با بین اینکه بمب ارزی دولت در راه است گفت: با واقعی کردن نرخ ارز واردات با نرخ ارز مرجع و فروش با نرخ آزاد در بازار متوقف می‌شود. هم اکنون بمب ارزی دولت که از زمان دولت قبلی در مرکز صنایع شهید همت مراحل ساخت و طراحی اولیه خود را گذرانده بود به مرحله بهره برداری رسیده و با تست های نهایی وارد فاز عملیاتی بازار خواهد شد.

وی ادامه داد: فاز اول کار راه اندازی شده است و از ابتدای مهرماه سال جاری، دقیقا ورود کالا به کشور در قالب این پورتال رصد می شود و از ابتدای کار که گشایش ال سی صورت می گیرد تا زمانی که در بازار به مصرف می رسد را تحت نظارت خواهیم گرفت.

فاز اول پورتال ارزی بانک مرکزی که برای اولین بار در ۱۹ بهمن ماه سال گذشته رونمایی شد، امکان فراهم ‌آمدن نظارت بیشتر بر فرآیند واردات با بهره گیری از این سیستم را ایجاد می کند.

با آغاز به کار رسمی پورتال ارزی، می ‌توان مراحل مختلف واردات کالا از گشایش ال سی ‌تا ترخیص کالا را به صورت الکترونیکی پیگیری کرد و امکان نظارت بیشتری برای بانک مرکزی و دیگر سازمان‌‌های مسئول فراهم خواهد آمد.

این پورتال دارای ۸ سامانه نمایش اطلاعات گواهی ثبت آماری، مشاهده روزانه نرخ ارز، نمایش ثبت سفارشات بازرگانی، مدیریت تسهیلات حساب ذخیره ارز، نمایش اطلاعات گمرک و ترخیص کالا، مدیریت دریافت و پرداخت ارز و نمایش اطلاعات اعتبارات و بروات اسنادی است.

پورتال ارزی امکان مشاهده ثبت سفارشات را برای وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک فراهم می آورد و هر یک از این نهادها در آن دارای سامانه مستقلی هستند.

از مهمترین ویژگی ‌های پورتال ارزی می‌ توان به هدایت ارز به سمت واردات واقعی، کنترل دقیق ارز تخصیصی بانک مرکزی، ایجاد ساز و کار مناسب برای کنترل بازار کالا و از همه مهم تر؛ مدیریت بازار ارز اشاره کرد.

URL کوتاه: https://www.farcenews.com/?p=1028

نویسنده در تاریخ 22 دسامبر 2017. در زیر مجموعه اقتصاد مقاومتی, اندیشمندان اسلامی, علوم اسلامی, عمومی. شما می توانید تمام پاسخ ها به این پست را دنبال کنید از طریق RSS 2.0. شما می توانید نطر ارسال کنید

ارسال پاسخ

حدیث روز

هیچ عملی نزد خدا بهتر از پول دادن به امام نیست. یک درهم نزد امام بهتر از هزاران درهم است که در راه خیر صرف شود. من در حالی که ثروتم از تمام اهل مدینه بیشتر است باز هم از شما پول می گیرم زیرا هدفم این است که پاکیزه شوید. امام صادق (ع)، محمد بن یعقوب کلینی، اصول کافی، جلد دوم. ص 89 - 488

آخرین نظرات

  • محسن: و هو الشافی
  • پارس منش: از اونجا که همچین مصاحبه ای رو تکذیب نکرده.
  • جن خامنه: دستتان درد نکند! متشکریم که مسئولین به فکر ما هستند
  • زهرا: بر دشمن اسلام و کسانی که میخوان اسلام ناب محمدی رو به لجن بکشن لعنت
  • reza: سلام، صحت و سقم خبر معلوم نيست اما اگر واقعيت داشته باشه بايد اول سر خودش و خانواده اش مردم در بيارن ببينن...