|

رئیس جمهور: کاهش شدید نرخ ارز/ بمب ارزی دولت در راه است

به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز رییس جمهوری اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین روحانی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره بالا رفتن نرخ ارز وعده داد که بزودی نرخ ارز نزولی و چه بسا سقوطی خواهد شد:

«برخی می گویند نرخ ارز باید واقعی شود؛ من هم حرفی ندارم که نرخ ارز واقعی شود. وقتی کشور ذخایر عظیم ارزی دارد باید نرخ ارز را واقعی کنیم و ارزش پول ملی را افزیش دهیم به همین جهت ما عدد 1300 تا 1500 تومان را برای هر دلار آمریکا ظرف ماههای آینده پیش بینی می کنیم.»

رئیس جمهور با بین اینکه بمب ارزی دولت در راه است گفت: با واقعی کردن نرخ ارز واردات با نرخ ارز مرجع و فروش با نرخ آزاد در بازار متوقف می‌شود. هم اکنون بمب ارزی دولت که از زمان دولت قبلی در مرکز صنایع شهید همت مراحل ساخت و طراحی اولیه خود را گذرانده بود به مرحله بهره برداری رسیده و با تست های نهایی وارد فاز عملیاتی بازار خواهد شد.

وی ادامه داد: فاز اول کار راه اندازی شده است و از ابتدای مهرماه سال جاری، دقیقا ورود کالا به کشور در قالب این پورتال رصد می شود و از ابتدای کار که گشایش ال سی صورت می گیرد تا زمانی که در بازار به مصرف می رسد را تحت نظارت خواهیم گرفت.

فاز اول پورتال ارزی بانک مرکزی که برای اولین بار در 19 بهمن ماه سال گذشته رونمایی شد، امکان فراهم ‌آمدن نظارت بیشتر بر فرآیند واردات با بهره گیری از این سیستم را ایجاد می کند.

با آغاز به کار رسمی پورتال ارزی، می ‌توان مراحل مختلف واردات کالا از گشایش ال سی ‌تا ترخیص کالا را به صورت الکترونیکی پیگیری کرد و امکان نظارت بیشتری برای بانک مرکزی و دیگر سازمان‌‌های مسئول فراهم خواهد آمد.

این پورتال دارای 8 سامانه نمایش اطلاعات گواهی ثبت آماری، مشاهده روزانه نرخ ارز، نمایش ثبت سفارشات بازرگانی، مدیریت تسهیلات حساب ذخیره ارز، نمایش اطلاعات گمرک و ترخیص کالا، مدیریت دریافت و پرداخت ارز و نمایش اطلاعات اعتبارات و بروات اسنادی است.

پورتال ارزی امکان مشاهده ثبت سفارشات را برای وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک فراهم می آورد و هر یک از این نهادها در آن دارای سامانه مستقلی هستند.

از مهمترین ویژگی ‌های پورتال ارزی می‌ توان به هدایت ارز به سمت واردات واقعی، کنترل دقیق ارز تخصیصی بانک مرکزی، ایجاد ساز و کار مناسب برای کنترل بازار کالا و از همه مهم تر؛ مدیریت بازار ارز اشاره کرد.

URL کوتاه: https://www.farcenews.com/?p=1028

نویسنده در تاریخ 22 دسامبر 2017. در زیر مجموعه اقتصاد مقاومتی, اندیشمندان اسلامی, علوم اسلامی, عمومی. شما می توانید تمام پاسخ ها به این پست را دنبال کنید از طریق RSS 2.0. شما می توانید نطر ارسال کنید

ارسال پاسخ

آخرین نظرات

  • احسان: سلام دوستان، من هم مثل همه مسلمونا که چه عرض کنم همه آآآدم ها که بویی از ادمیت بردن به حرفای این آقا تعجب کردم...
  • علی: چرا ما ملت با هر حرف و ایده ای مخالفت میکتیم؟ اقای نبویان حتما از من بهتر اسلام را میشناسند پس باید گفته های...
  • محمد حسین: البته ادعای این يارو درباره دوران صفویه از اساس بی اعتبار و نامستند است. موقعیت حکومت ایران که دارای...
  • مهدی: آقای نبویان، شما نظر رهبر رو پرسیدی که شیعه رو وحشی میدونی و حکم میدی؟مطمئن باش امثال تو باعث بی آبرویی و...
  • اشرف: بیا منو بخور.