|

نامه عذرخواهی کمیته صلح نوبل به رهبر معظم انقلاب/ نامزدی آیت الله خامنه ای برای دریافت جایزه نوبل

در پی اعتراض رهبر معظم انقلاب به کمیته اعطای جایزه صلح نوبل و بی اهمیت خواندن این جایزه در واکنش به وقایع اخیر برمه و رهبری این کشور، سانگ سوچی (برنده صلح نوبل در سال ۱۹۹۱)، که مسبب دستکم برخی از فجایع فعلی نسبت به مسلمانان این کشور به شمار می رود، کمیته اعطای جایزه صلح نوبل در یک نامه رسمی به سخنان رهبر ایران واکنش نشان داد.

از جمله در این نامه گفته شده که رهبر معظم انقلاب ایران در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۷ ایران) که دالایی لاما جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، کاندیدا اصلی دریافت این جایزه بود ولی به دلایل سیاسی این جایزه به دالایی لاما اعطا شد.

بخش هایی از متن نامه که به رویت خبرگزاری فارس رسیده، به شرح زیر است:

حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران
با سلام و تهنیت،

به نمایندگی از کمیته گزینش جایزه صلح نوبل و جایزه علمی نوبل، مایل هستیم گرمترین مراتب تبریک و تهنیت خود را به خاطر دستاورد راهبردی شما و همکارانتان در زمینه توسعه اقتصادی و فرهنگی ایران و افزایش سطح رفاه عمومی و آزادی های فردی و حقوق بشر در آن کشور را به حضرتعالی، دولت و مردم ایران تقدیم نمایم.

ما در طول دهه های گذشته و پس از سقوط حکومت خونین رژیم شاهنشاهی همواره شاهد پیشرفت روز افزون، بالا رفتن سطح رفاه، امنیت، کرامت، و آزادی های فردی و اجتماعی در ایران بودیم و از همین رو در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۷ ایران، -م.) بنا بود به پیشنهاد سید ابراهیم نبوی نماینده فرستاده شده از جانب روزنامه نگاران پیشرفت خواه (اصلاح طلب، در متن progressive آمده، -م.) جایزه نوبل را به واسطه اقدامات شجاعانه تان در ایجاد امنیت عمومی و تنبیه دسته جمعی اشرار در زندان اوین در آن سال را به شما اعطا نماییم؛ لیکن در آخرین لحظات جایزه به شخص دالایی لاما نماینده مردم تحت ستم تبت اعطا شد که موجبات آن وضعیت وخیم تبت در آن دوران بود.

در واکنش به فرمایشات اخیر شما که باید به استحضار حضرتعالی برسانیم که حوادث رخ داده در برمه به هیچ وجه مورد تایید اعضای کمیته اعطای جایزه صلح نوبل نمی باشد و ما به طور مکرر با دولت برمه، فعالان برمه ای و سایر دولت ها برای بهبود وضعیت مسلمانان برمه همکاری می کنیم.

با ارایه مراتب مودت و احترامات،
کمیته گزینش و اعطای جایزه نوبل، سوئد

URL کوتاه: https://www.farcenews.com/?p=679

نویسنده در تاریخ 16 سپتامبر 2017. در زیر مجموعه بین المللی, علوم اسلامی, عمومی. شما می توانید تمام پاسخ ها به این پست را دنبال کنید از طریق RSS 2.0. شما می توانید نطر ارسال کنید

ارسال پاسخ

حدیث روز

هیچ عملی نزد خدا بهتر از پول دادن به امام نیست. یک درهم نزد امام بهتر از هزاران درهم است که در راه خیر صرف شود. من در حالی که ثروتم از تمام اهل مدینه بیشتر است باز هم از شما پول می گیرم زیرا هدفم این است که پاکیزه شوید. امام صادق (ع)، محمد بن یعقوب کلینی، اصول کافی، جلد دوم. ص 89 - 488

آخرین نظرات

  • محسن: و هو الشافی
  • پارس منش: از اونجا که همچین مصاحبه ای رو تکذیب نکرده.
  • جن خامنه: دستتان درد نکند! متشکریم که مسئولین به فکر ما هستند
  • زهرا: بر دشمن اسلام و کسانی که میخوان اسلام ناب محمدی رو به لجن بکشن لعنت
  • reza: سلام، صحت و سقم خبر معلوم نيست اما اگر واقعيت داشته باشه بايد اول سر خودش و خانواده اش مردم در بيارن ببينن...