|

آیت‌الله مکارم شیرازی: تهیه خوانش جدید قرآن را در دستور کار قرار داده‌ایم

به گزارش خبرگزاری فارس، مرجع تقلید شیعیان گفت: کتاب قرآن که بهترین و جامع ترین راهنمای بشری است برای دوران کنونی نیازمند بازخوانی است که به همین دلیل خوانش جدیدی از قرآن را تحت نظر مراجع علمی و فقهی در دستور کار قرار داده‌ایم. به گفته آیت الله مکارم علاوه بر حوزه علمیه قم و نجف، سه دانشگاه برتر کشور هم در این پروژه حضور دارند. وی افزود: خوانش جدید قرآن، چه از نظر کمی و چه به لحاظ کیفی و ارتباط میان مراجع حوزه و مراکز علمی در نوع خود بی نظیر است.

فارس نیوز : آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، بااهمیت روزآمدسازی قرآن اذعان داشت: رهبر معظم انقلاب همواره نسبت به این موضوع دغدغه داشتند که ما بخش هایی از قرآن را که با دانش امروزی بشر همخوانی ندارند تحت نظر علمای دین بروز رسانی کنیم. از جمله داستان پیدایش آدم و حوا و چرخش خورشید بدور زمین و داستان هفت آسمان در خوانش جدید بروز رسانی خواهند شد. از جمله تغییرات مهم جاذبه نیوتنی، مکانیک کوانتومی، نسبیت عام، نظریه بازی ها، جهان های موازی، نظریه خورشید مرکزی کپرنیکوس و فرگشت در خوانش جدید پیش بینی شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در این طرح داستانهای قرآنی مثل داستان آدم و حوا، سفر حضرت سلیمان با قالیچه پرنده، یا زندگی حضرت یونس در شکم ماهی با نسخه های جدید از داستانهایی تازه از زندگی پیامبران و امامان شیعه روزآمد خواهند شد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به تلاش‌های انجام شده در گذشته برای روزآمدسازی قرآن افزود: کتاب‌های اسلامی و از جمله قرآن میراث بشری هستند و باید حفظ شود و ما به جدیت به دنبال جمع‌آوری نسخ خطی و آثار شیعی از سراسر جهان برای عملیاتی کردن حفظ کتب برای ارائه آن به مردم هستیم.

وی با تأکید بر اینکه برخی از کتاب‌های دینی با توجه به نیاز امروزی باید تغییراتی در آن‌ها انجام شود تصریح کرد: کتاب قرآن و مفاتیح‌الجنان شیخ عباس قمی برای دوران خود مناسب بود ولی برای دوران کنونی نیازمند تغییراتی بود که به همین دلیل خوانش جدیدی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

پایان خبر/

URL کوتاه: https://www.farcenews.com/?p=624

نویسنده در تاریخ 12 سپتامبر 2017. در زیر مجموعه اندیشمندان اسلامی, پاسخگویی مسایل شرعی, علوم اسلامی, عمومی. شما می توانید تمام پاسخ ها به این پست را دنبال کنید از طریق RSS 2.0. شما می توانید نطر ارسال کنید

ارسال پاسخ

آخرین نظرات

  • احسان: سلام دوستان، من هم مثل همه مسلمونا که چه عرض کنم همه آآآدم ها که بویی از ادمیت بردن به حرفای این آقا تعجب کردم...
  • علی: چرا ما ملت با هر حرف و ایده ای مخالفت میکتیم؟ اقای نبویان حتما از من بهتر اسلام را میشناسند پس باید گفته های...
  • محمد حسین: البته ادعای این يارو درباره دوران صفویه از اساس بی اعتبار و نامستند است. موقعیت حکومت ایران که دارای...
  • مهدی: آقای نبویان، شما نظر رهبر رو پرسیدی که شیعه رو وحشی میدونی و حکم میدی؟مطمئن باش امثال تو باعث بی آبرویی و...
  • اشرف: بیا منو بخور.