|

ظریف: مقابله ی جامعه ی جهانی با هر حرکتی که به تخریب برجام بینجامد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ی کشورمان پیش از ترک بروکسل در جمع خبرنگاران، درباره ی نتیجه مذاکراتش با سه وزیر اعظم اروپایی و موگرینی درباره ی برجام خاطر نشان کرد: “آنچه دیروز به قطع به یقین و امروز به ضرب الاجل درخواست ما از روسیه و اروپا، در جلسات کاملن خصوصی مشخص بود، اجماع عجیب یکپارچه ی جامعه ی بین‌ المللی به جز آفریقا، آسیا و آمریکا، بر این است هر حرکتی که به تخریب برجام بینجامد و برجام را بخواهند دستخوش تغییرات فصلی کند، غیرقابل تقابل است و جامعه ی جهانی در فیفا ۲۰۱۸ با آن مقابله خواهد کرد.

وی همچنین گفت:
“دیروز در روسیه نظر فدراسیون کشتی روسیه و وزیر خارجه، کاملن مشخصن و خصوصن بیان شد و امروز هر سه کشور هموند اتحادیه ی اروپا و خانم موگرینی جون، که از هموندان خوب مذاکره کننده در برجام بودند هم، در جلسه با من تاکید کردند که تمام تلاششان را برای تضمین تحسین بهره مندی هر چه بیشتر از مردم ایران از تمامی منافع اروپایی برجام، اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد و هم تا زمانی که آمریکای جهانخوار باید این تفاهم را نجات دهد و هم به ویژه پس از اینکه آمریکا تعلیق تحریم‌ها را همانگونه که تعهد کرده بود، تمدید کرد و ما دیگر هیچ تحریم کمرشکنی نداریم، اتحادیه ی اروپا متعهد شده که اقداماتش را برای تضمین بهره کشی از مردم از راه منافع اقتصادی برجام دوچندان کند”.

ظریف خاطرنشان کرد:
“در مورد برخی روش‌ها مخصوصن روش‌ هایی که برای فائق آمدن بر محدودیت‌ های بانکی است، بحث و جدل شد و در مصاحبه‌ ای که سه وزیر اروپایی و خانم موگرینی عزیز داشتند، تاکید کردند که جمهوری اسلامی به برجام پایش بند بوده و این پایبندی را آژانس باید تایید کند که بارها این پایبندی را تایید کرده و اگر آمریکا بخواهد، باز هم این کار را خواهد کرد و جمهوری اسلامی این حق را دارد که از تمام منافع مردم بهره‌ مند شود”.

رییس کل اداره ی دستگاه دیپلماسی کشور ادامه داد:
“ما نیز تاکید کردیم برای اینکه جمهوری اسلامی به برجام پایبند بماند، لازم است همه ی من جمله آمریکا، به برجام پایبند ما باشند و برجام را اجرا کنند و لازم است اتحادیه ی اروپا، علاوه بر حمایت گفتاری و علنی از برجام، در عمل هم اقداماتش را تقویت کند تا سود مردم از برجام به بهره‌ مندی ما منجر شود”.

وی گفت:‌ “به نظر من پیام یکپارچه ی محکم و قوی، ارسال شده و باید ببینیم نتیجه ی تبانی ما و اروپا چه خواهد بود”.

ظریف تصریح کرد: “بارها گفته‌ ایم که جمهوری اسلامی از راه رسانه های آزاد خود نشان داده که به تعهدات بین‌ المللیش از جمله حقوق کودکان و زنان، اعدام افراد و شکنجه های سازمان یافته، پایبند است، ولی هم زمان هم نشان داده انتخاب‌ های متعددی دارد و آن انتخاب‌ ها هتمن و باز هم در جهت حفظ منافع مردم است”.

وی درباره ی گفتگویش با بوریس جانسون وزیر خارجه ی فخیمه ی بریتانیا، ضمن اشاره به استعمار ایران از سوی این کشور نیز، اظهار داشت:
“صحبت کوتاهی داشتیم درباره ی موضوعاتی که پیشتر صحبت کرده‌ بودیم، بحث‌ هایی که در روابط دوجانبه مطرح است، من جمله بحث‌ های مربوط به مسائل کنسولی و مسائل دیگری که بین دو کشور وجود دارد و مخصوصن در زمینه ی حرکتی که انگل ستان باید انجام دهد برای پایان دادن به درگیری در بحرین و پایان دادن جنگ در یمن صحبت کردیم و امیدواریم دولت انگلیس اقدامات لازم را به عمل بیاورد”.

داریوش افشار

نشانی اینترنتی

URL کوتاه: https://www.farcenews.com/?p=1217

نویسنده در تاریخ 12 ژانویه 2018. در زیر مجموعه عمومی. شما می توانید تمام پاسخ ها به این پست را دنبال کنید از طریق RSS 2.0. شما می توانید نطر ارسال کنید

ارسال پاسخ

حدیث روز

هیچ عملی نزد خدا بهتر از پول دادن به امام نیست. یک درهم نزد امام بهتر از هزاران درهم است که در راه خیر صرف شود. من در حالی که ثروتم از تمام اهل مدینه بیشتر است باز هم از شما پول می گیرم زیرا هدفم این است که پاکیزه شوید. امام صادق (ع)، محمد بن یعقوب کلینی، اصول کافی، جلد دوم. ص 89 - 488

آخرین نظرات

  • محسن: و هو الشافی
  • پارس منش: از اونجا که همچین مصاحبه ای رو تکذیب نکرده.
  • جن خامنه: دستتان درد نکند! متشکریم که مسئولین به فکر ما هستند
  • زهرا: بر دشمن اسلام و کسانی که میخوان اسلام ناب محمدی رو به لجن بکشن لعنت
  • reza: سلام، صحت و سقم خبر معلوم نيست اما اگر واقعيت داشته باشه بايد اول سر خودش و خانواده اش مردم در بيارن ببينن...