درباره فارس نیوز

فارس (farce) در زبان انگلیسی به معنای مضحک یا مسخره و کمدی است و این دقیقا همان چیزی است که قرار است فارس نیوز باشد، یعنی: FarceNews.

نظایر متعددی از چیزی که فارس نیوز هست یا قرار است باشد در وب غیرفارسی وجود دارد مثل این ها:

http://www.theonion.com/

http://www.themideastbeast.com/

http://www.newyorker.com/humor/borowitz-report

خبرگزاری فارس (FarceNews) در آمریکا تولید شده و منتشر می شود و مطابق با قوانین این کشور امکان دست انداختن یک برند (parody) یا شبیه سازی یک سایت وجود دارد.

چرا فارس نیوز؟

بطور خلاصه شواهد معتبر همه جا کار نمی کند! و وقتی شروع به کار نکردن کند، تکرارش هم حاصلی ندارد (این مطلب را ببینید.) حقایق صرفا تا جایی کمک  می کنند که در تناقض با دیدگاه کلی ما از جهان نباشند یا هویتی که از خودمان ساختیم را تحت مخاطره قرار ندهد. انسان عموما آن شواهدی را که در راستای جهان بینی کلی او است می پذیرد و بقیه را نادیده می گیرد یا رد می کند. ما انسانها با درک جهان آنطور که هست تکامل پیدا تکردیم؛ با دریافت اطلاعات ضروری برای زنده ماندن و تولید مثل تکامل پیدا کردیم.  بنابر این اساسا چنین توانایی هم نداریم که جهان را آنطور که هست ببینیم. در بهترین حالت درک ما از جهان محدود است و برای برخی این درک حتی محدودتر است.

سال دو هزار و چهارده یک گروه اسرائیلی نتیجه تحقیقاتی را در آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر کردند که نشان می داد در مواجه با متعصبین یهودی اغراق در باورهای آنها بیشتر به درمانشان کمک می کند تا تکیه بیشتر به شواهد. این همان کاری ست که فارس نیوز هم می کند یا قرار است بکند. خبرگزاری فارس (اصلی) مطالبی را منتشر می کند که عمدتا احمقانه، نادرست، جعلی است؛ ما هم همان کار را می کنیم؛ فقط قدری نادرست تر، احمقانه تر، و جعلی تر است!

برای فارس نیوز بنویسید

طنز نمایش رذیلت اخلاقی است در قالبی که اسباب خنده باشد. از بد روزگار رذیلت در ایران کم نداریم و عموم ایرانیان هم مایه طنز دارند. فقط باید مطالب احمقانه را خیلی جدی بنویسید و برای ما بفرستید تا برایتان منتشر کنیم. مطلب طنز البته نباید بی ادبانه و زشت و زمخت باشد. سعی کنید با ظرافت بنویسید و از ادبیات خود جمهوری اسلامی استفاده کنید. از آنجایی که اینجا فارس نیوز است و نیویورک تایمز نیست، کاپی و پیست کردن از وبلاگ های دیگر هم آزاد است! مقالاتشان را بگیرید و البته دستکاری کنید؛ لغات و واژگان و اصطلاحاتشان را یاد بگیرید؛ دغدغه هایشان را فراموش نکنید و همه را در قالب طنز بیامیزید؛ خواهید دید که طنز چطور معجزه می کند!

قدردانی

خبرگزاری فارس خود را قدردان شایگان اسفندیاری (نویسنده وبلاگ گامرون) و ایده های او می داند.

شایگان اسفندیاری وبلاگنویسی بود که از یکی از مناطق جنوبی ایران وبلاگنویسی می کرد و چند سال پیش خبر دستگیری او در وب فارسی گسترش یافت و متعاقبا تمام نوشته های او از اینترنت حذف شد.
فارس نیوز با تمسک به درگاه نقویت و توسل به خاندان حضرت شمقدر (ص) آرزومند است که بلایی بر سر شایگان اسفندیاری نیاورده باشند.